اجاره اتومبیل بدون راننده

همه ما ممکن است در زندگی روزمره خود بنا به شرایط مختلف، نیاز به اتومبیل داشته باشیم. یکی از راه‌های مناسب و کم هزینه، اجاره اتومبیل است. اجاره اتومبیل به دو صورت اجاره اتومبیل بدون راننده و اجاره اتومبیل با راننده است. اگر شما هم جزء آن دسته از افراد باشید که علاقمند به رانندگی هستید و دوست دارید هیجان رانندگی را تجربه کنید، اجاره اتومبیل بدون راننده انتخاب مناسبی است. اجاره اتومبیل بدون راننده در موارد دیگر نیز بسیار مناسب است، به طور مثال قصد دارید با خانواده یا دوستان خود، به یک سفر دسته جمعی و گروهی بروید، اما به هردلیل با کمبود وسیله نقلیه روبه‌رو هستید یا تمایل دارید با اتومبیل راحت‌تر و مدرن‌تری به سفر بروید، اجاره اتومبیل بدون راننده می‌تواند این مشکل را حل کند. همچنین اجاره اتومبیل بدون راننده، می‌تواند هزینه‌های رفت‌وآمد را به مقدار زیادی کاهش دهد.
شرکت‌های زیادی در زمینه اجاره اتومبیل فعالیت می‌کنند و انواع اتومبیل‌ها را جهت اجاره، در اختیار دارند و شما می‌توانید در صورت نیاز، با این موسسات تماس گرفته و اتومبیلی مطابق نیاز خود انتخاب کنید و برای مدتی آن را اجاره کنید.

مدارک مورد نیاز برای اجاره اتومبیل بدون راننده چیست؟

هنگام اجاره اتومبیل بدون راننده این سوال در ذهن اکثر کسانی‌که قصد اجاره اتومبیل را دارند، وجود دارد، اما باید بدانید مدارک مورد نیاز برای اجاره اتومبیل بدون راننده و اجاره اتومبیل با راننده با یک‌دیگر متفاوت است. اجاره خودرو با راننده، به دلیل اینکه مسئولیت اتومبیل و تمام حوادث احتمالی با راننده است، معمولا به هیچ مدرکی نیاز نیست، اما در اجاره خودرو بدون راننده، مدارکی باید ارائه شود. ما در اینجا قصد داریم مدارک مورد نیاز برای اجاره اتومبیل بدون راننده را برای شما شرح دهیم.


برای خواندن مطالب درمورد کرایه خودرو;

مدارک مورد نیاز برای اجاره اتومبیل بدون راننده، به چند دسته تقسیم می‌شود:
• مدارک مورد نیاز اجاره اتومبیل بدون راننده برای اتباع ایرانی
• مدارک مورد نیاز اجاره اتومبیل بدون راننده برای توریست‌ها یا اتباع خارجی
• مدارک مورد نیاز اجاره اتومبیل بدون راننده برای افراد کارمند و شاغل دولتی یا نظامی

شرایط و مدارک مورد نیاز اجاره اتومبیل بدون راننده برای اتباع ایرانی

۱) شرایط سنی: در برخی از موسسات اجاره اتومبیل، برای اجاره اتومبیل بدون راننده شرایط سنی وجود دارد، به‌این‌صورت که محدودیت برای سن اجاره کننده وجود دارد و هرکس که سن کمتر از حداقل یا بیشتر از حداکثر داشته باشد، یا نمی‌تواند اتومبیل بدون راننده اجاره کند یا باید بهای بیشتری را برای اجاره اتومبیل بدون راننده بپردازد. معمولا حداقل سن برای اجاره اتومبیل بدون راننده، بین ۲۰ تا ۲۵ سال و حداکثر سن ۶۵ سال است.
۲) گواهینامه: دارا بودن گواهینامه معتبر با حداقل ۶ ماه تاریخ اعتبار، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مدارک لازم برای اجاره اتومبیل بدون راننده می‌باشد.
۳) مدارک شناسایی معتبر: کپی کارت ملی یا هر مدرک شناسایی معتبر دیگر مانند شناسنامه یا گذرنامه ایرانی
۴) مدرک احراز شغلی یا احراز محل سکونت: ارائه یک گواهی معتبر اشتغال به کار یا گواهی احراز محل سکونت برای اجاره خودرو بدون راننده لازم است. گواهی شغلی شامل هرچیزی که نشان دهنده شغل شما است می‌شود مانند: فیش حقوقی، جواز کسب، اجاره نامه مغازه، نامه معرفی با سربرگ رسمی و مهر و امضای شرکت و…
۵) ارائه یک فقره چک یا سفته: چک و سفته نوعی ضمانت از طرف شخص اجاره کننده به شرکت است. مبلغ چک درخواستی هر شرکت‌ ممکن است با سایر شرکت‌ها متفاوت باشد. اکثر شرکت‌های اجاره اتومبیل، قیمت روز اتومبیل را به عنوان مبلغ چک اعلام می‌کنند چک ضمانت بعد از اینکه اتومبیل اجاره شده به شرکت تحویل داده شد، به مشتری بازگردانده می‌شود.
یر پرداخت ودیعه: برخی از شرکت‌ها ۱۰ الی ۲۰ درصد از قیمت روز اتومبیل را به عنوان ودیعه در نظر می‌گیرند. در برخی دیگر از شرکت‌ها به جای ودیعه نقدی می‌توان سند ملکی به نام شخص اجاره کننده، یا اتومبیل شخصی به همراه سند ویا طلا و جواهرات، سکه یا ارزهای رایج به ارزش ۱۰ درصد از قیمت روز اتومبیل را نزد شرکت به امانت گذاشت. ودیعه نیز مانند چک وسفته بعد پایان قرارداد و تحویل اتومبیل به شرکت، به مشتری بازگردانده می‌شود.
۷) پرداخت کل مبلغ اجاره اتومبیل بدون راننده در زمان تحویل اتومبیل: مبلغ اجاره اتومبیل بدون راننده کاملا به نوع اتومبیل بستگی دارد. زمانی که می‌خواهید اتومبیل را از شرکت تحویل بگیرد باید کل مبلغ اجاره را براساس روزهای مورد نظر برای اجاره، به صورت نقدی یا از طریق کارت‌های اعتباری پرداخت کنید.
شرایط و مدارک مورد نیاز اجاره اتومبیل بدون راننده برای توریست‌ها یا اتباع خارجی
۱) شرایط سنی: حداقل سن برای اجاره اتومبیل، ۲۰ سال است و اجاره اتومبیل بدون راننده برای افراد زیر ۲۰ سال امکان‌پذیر نیست.
۲) گواهینامه: داشتن گواهینامه معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار جهت اجاره اتومبیل بدون راننده الزامی می‌باشد. اتباع خارجی با گواهینامه محل زندگی خود، می‌توانند به مدت ۶ ماه از زمان ورود به ایران رانندگی کنند.
۳) مدرک شناسایی معتبر: ارائه کپی پاسپورت و ویزا برای اتباع خارجی و کپی کارت اقامت برای ایرانیان مقیم خارج از کشور
۴) بلیط برگشت: اتباع خارجی جهت اجاره اتومبیل بدون راننده باید بلیط برگشت خود را به شرکت ارائه دهند.
۵) پرداخت ودیعه: با توجه به نوع اتومبیل مبلغ ودیعه متغیر است. ودیعه در هنگام بازگشت اتومبیل به شخص بازگردانده می‌شود. همچنین برای اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور، درصورت ارائه اصل پاسپورت نیازی به پرداخت ودیعه نیست.
۶) پرداخت کل مبلغ اجاره اتومبیل بدون راننده در زمان تحویل اتومبیل: مشتری هنگام تحویل گرفتن اتومبیل باید کل مبلغ اجاره را پرداخت کند. اتباع خارجی می‌توانند این مبلغ را به صورت ارزی یا ریالی پرداخت کنند.

شرایط و مدارک مورد نیاز اجاره اتومبیل بدون راننده برای افراد کارمند و شاغل دولتی یا نظامی
۱) شرایط سنی: حداقل سن مجاز برای اجاره اتومبیل بدون راننده ۲۰ سال است.
۲) گواهینامه: گواهینامه معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
۳) کارت شناسایی معتبر: ارائه کارت ملی یا شناسنامه
۴) گواهی عادی اشتغال به کار: کارمند دولتی متقاضی اجاره اتومبیل بدون راننده باید یک گواهی عادی اشتغال به کار از محل خدمت خود، به شرکت ارائه دهد.
۵) ارائه یک فرقه چک کارمندی: ارائه یک فرقه چک کارمندی به شرکت به میزان ۲۰ درصد بیشتر از قیمت روز اتومبیل الزامی است.

نکات مهم درباره اجاره اتومبیل بدون راننده

• مهم‌ترین مسئله در اجاره اتومبیل بدون راننده قرارداد است. قرداد باید برا هر دو طرف کاملا واضح و روشن باشد و هیچ ابهامی نداشته باشد.
• هنگام اجاره اتومبیل حتما از داشتن اعتبار بیمه بدنه و شخص ثالث آن اطمینان حاصل کنید.
• حتمااز شرکت‌های معتبر و دارای مجوز استفاده کنید.
• به هیچ وجه از اشخاص حقیقی اتومبیل اجاره نکنید زیرا ممکن است باعث ایجاد مشکلات شدیدی برای شما شود.
• قبل از تحویل گرفتن خودرو به دقت آن را بررسی و بازبینی کنید. حتما شماره موتور وشاسی، پلاک، بیمه ثالث و بدنه و کارت ماشین را مطابقت دهید.
• مبلغ اجاره هر اتومبیل با توجه به نوع آن با سایر اتومبیل ها متفاوت است پس نمی‌توان یک مبلغ ثابت برای اجاره اتومبیل بدون راننده در نظر گرفت.
• همه مدارک پس از پایان قرارداد و تحویل اتومبیل به شرکت، به مشتری بازگردانده می‌شود.
• بعد از عقد قرارداد، زمانی که خودرو به مشتری تحویل داده می‌شود باید شرکت یک فاکتور رسمی صادر کند و به مشتری ارائه دهد.
• درصورت اجاره اتومبیل بدون راننده، مشتری موظف است اتومبیل را با هر مقدار سوخت درآن تحویل گرفته است ، با همان مقدار سوخت به شرکت تحویل دهد.
• شما می‌توانید محلی که اتومبیل را تحویل می‌گیرید را مشخص کنید.
و درصورت بروز تصادف، اگر اتومبیل بیمه باشد هزینه‌ها توسط بیمه پرداخت می‌شود.
• درصورتی که قرار است افراد مختلفی راننده اتومبیل اجاره شده باشند، باید مدارک همه آنها به صورت کامل به شرکت ارائه شود.

شرایط اجاره اتومبیل بدون راننده

• اتومبیل معمولا در محل شرکت تحویل و پس گرفته می‌شود، اما در صورت تمایل به تحویل خارج از محل شرکت باید هزینه ترانسفر اتومبیل را پرداخت کنید.
• تمامی مدارک هنگام قرداد باید به شرکت تحویل داده شود و شرکت موظف است در قبال دریافت مدارک رسید معتبر به مشتری ارائه دهد.
• درصورتی که برای اتومبیل اجاره شده محدودیت مسافت تعیین شده باشد، نباید در مدت اجاره بیشتر از آن طی شود.
• پرداخت جریمه هرگونه تخلف و تخطی از قوانین که توسط مشتری صورت گرفته به عهده خود مشتری می‌باشد.
• اگر تصمیم به اجاره اتومبیل بدون راننده دارید بهتر است از قبل آن را رزرو کنید.
• شما می‌توانید اتومبیل دلخواه خود را در سه دسته اتومبیل‌های رده پایین، رده متوسط و رده بالا انتخاب کنید.

در پایان می‌توان گفت اگر شما برای مدت محدودی به اتومبیل احتیاج دارید بهتر است اجاره اتومبیل بدون راننده را امتحان کنید.

• مهم‌ترین مسئله در اجاره اتومبیل بدون راننده چیست؟

• مهم‌ترین مسئله در اجاره اتومبیل بدون راننده قرارداد است. قرداد باید برا هر دو طرف کاملا واضح و روشن باشد و هیچ ابهامی نداشته باشد.
• هنگام اجاره اتومبیل حتما از داشتن اعتبار بیمه بدنه و شخص ثالث آن اطمینان حاصل کنید

شرایط اجاره اتومبیل بدون راننده چیست؟

• اتومبیل معمولا در محل شرکت تحویل و پس گرفته می‌شود، اما در صورت تمایل به تحویل خارج از محل شرکت باید هزینه ترانسفر اتومبیل را پرداخت کنید.
• تمامی مدارک هنگام قرداد باید به شرکت تحویل داده شود و شرکت موظف است در قبال دریافت مدارک رسید معتبر به مشتری ارائه دهد.
• درصورتی که برای اتومبیل اجاره شده محدودیت مسافت تعیین شده باشد، نباید در مدت اجاره بیشتر از آن طی شود.
و…

مدارک مورد نیاز اجاره اتومبیل بدون راننده برای توریست‌ها یا اتباع خارجی چیست ؟

۱) شرایط سنی
۲) گواهینامه
۳) مدرک شناسایی معتبر
۴) بلیط برگشت
۵) پرداخت ودیعه
۶) پرداخت کل مبلغ اجاره اتومبیل بدون راننده در زمان تحویل اتومبیل